chillersistemleri.com: Chiller Keşif

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak sair bir kaynağa alma eden, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sıkıştırılan ve ısınan gaz yağıın kondanserde soğutulması ile çdüzenışır. Daha sonra genleşme vanasından sabık gaz yağıın tabncı dolayısı ile sıcaklığı düşer ve mayilaşır. Evaporatörden geçe soğutulmak maksut mayinın üzerinden ısıyı düzenır düzençsıkıntısız basınçta gaz yağı olarak kompresöre hasılat, yeniden sıkıştırılır. Çdüzenışma sistemi bu şekilde devam değer.

Chiller sistemi;

Akarsu soğutmalı chiller
Durum soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun dışında heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri bile kullanılmaktadır. Chiller sistemi nite çdüzenışır sorusuna karşılık tesviye etmek midein soğutma gruplarını ayrı ayrı kritik etmek gerekir.

Durum Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine göre gruplandırılır. En heybetli tefrik ise ısı kaynağının ne evetğudur. Eğer ısı havaya tehirliyorsa âlem kaynaklı soğutma grubu, suya tehirliyorsa sutaş kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Durum soğutmalı chiller sistemleri, chiller içindeki soğutucu gaz yağıın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin âlem soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çdüzenışır.

Kompresörde sıkıştırılmış ve güçlü sıcaklıkta gaz yağı halindeki soğutucu sıkıntısızışhun kondansere gönderilir. Fanlar ianeı ile batarya yüzeyinde âlem sıkıntısızışı sağlanarak ısı transferi gerçekleşir. Kavara üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Akarsu Soğutmalı Chiller
Akarsu soğutmalı chiller soğutma sistemleri, âlem soğutmalı chiller çdüzenışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki sıcak gaz yağıı sutaş ile soğutur. Kavaraın soğutulması midein âlem soğutmalı bataryalar yerine sutaş kullanan shell & tube yahut plakalı tip ısı bileğteamültiriciler kullanılır.

Chiller nite çdüzenışır diyenler midein sutaş soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içerisinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini esnasında sutaş kaynağı ihtiyacının olduğunu delalet etmek gerekir. Akarsu kaynakları; akarsu, yoğunluk, soğutma kulesi yahut standart sutaş hattı olur. Akarsu soğutmalı chiller sistemlerinde umumi olarak sistemin yerleştirilecek sahaın sınırlanmışlığı, erke maliyetlerinin önemli ama sutaş maliyetlerinin düşük evetğu yerlerde kullanılır.

Akarsu soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çdüzenışabilme özelliğine malik evetğu midein soğutma maksut bölgeye en benzeyen şekilde konumlandırılmak istendiğinde bile ülkü çözüm sağlamaktadır. Bahir üstü vesaitının iklimlendirilmesi midein bile sutaş soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller nite çdüzenışır diyenler midein son olarak sutaş soğutmalı chiller sistemlerinin çeyiz hacmini minimize ettiği midein misil kapasitedeki chiller aletina oranla %65 elan önemsiz hacim sağladığını delalet etmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çdüzenışma başarımındaki yükselme sebebi ile elan düşük cazibe tüketimi yapar ve güçlü başarım sağlar.

Chiller soğutma grupları; endüstriyel üretim tesisleri özellikle tamamlanmak üzere, besin ve ilaç uran, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, antipatik âlem depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Fakat her yararlanma sahaına makul chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz bile chiller nedir ve chiller sistemi nite çdüzenışır sorularınıza karşılık aldıysanız üretim merkeziniz ve teamülletmeniz midein size özel chiller çözümleri ile tanışabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden payanda alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir